TOKATLI YÖNETİCİLERLE BİRARAYA GELDİ

Tokat’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda birçok projede çalışma devam ederken, Tokat’ta Siyaset ve Bürokrasinin önde gelen isimleri Bakan Murat Kurum ile bir araya geldi. Gerçekleşen görüşmeyle ilgili detayları ve görüşme sonrasında elde edilen kazanımları Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, gazetemize verdiği demeçle açıkladı.

TOKATLI YÖNETİCİLERLE BİRARAYA GELDİ
28 Aralık 2020 - 21:04

-Heyecanlandıran ziyaret!

Bu çalışmaların ihale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte başlayacağının konuşulduğu şu günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapılan bir başka yeni ziyaret Tokatlılarda heyecan uyandırdı. Tokat Valisi Dr Ozan Balcı, Ak Parti Grup Başkanvekili Av. Özlem Zengin, Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt, Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ile kentsel dönüşümün baş mimarı olan Tokat Belediye Başkanı Av.Eyüp Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile bir toplantı gerçekleştirdi.

 

-Toplantıda neler konuşuldu?

Ziyarete katılan isimler sosyal medya hesaplarından Bakan Kurum ile birlikte değerlendirilen konulardan öne çıkanları paylaştı. Başta Kaledibi Kentsel Dönüşümü olmak üzere, Gümenek Millet Bahçesi, Sulusokak Tarihi Kent Meydanı, Saat Kulesi Meydan Projesi, Demokrasi Meydanı ve Sokak Sağlıklaştırma projeleri ile ilgili görüşmelerin gerçekleştirildiği bilinen toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından Tokat Güneş Haber Gazetemize verilen demeçle ulaşıldı.

 

-Birçok farklı çalışma için destek alındı

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, geçtiğimiz hafta Perşembe günü Çevre ve Şehircilik Bakanına gerçekleştirilen ziyarete Ak Partili Tokat Milletvekilleri ile Tokat Valisi Dr Ozan Balcı’nın katıldığını söyledi. Başkan Eroğlu: “Sayın Bakan ile 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmede, şehrimizi anlattık, şehrimizin ihtiyaçlarını anlattık, şehrimiz için yapılmasını istediğimiz taleplerimizi ilettik. İlettiğimiz taleplerimizin hepsi Sayın Bakanımız tarafından müspet bulundu. Taleplerimizin tamamına yakını için de Sayın Bakanımızdan destek aldığımızı söylemek isterim. Bu toplantıda başta bakanımız ve 6 bürokratı katıldı. Burada önce Sayın Valimiz tarafından sonra bizim tarafımızdan slayt gösterisi eşliğinde bir sunum yapıldı. Bu sunum sonrasında da istediğimiz sonucu elde ettiğimizi söyleyebilirim. Burada başta Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür etmek istiyorum çünkü birazdan sıralayacağım bakanlık desteklerinin tamamı Cumhurbaşkanımızın destekleriyle gerçekleşti. Akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanımıza sunum ve taleplerimize olumlu yaklaşımlarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu buluşmanın bu toplantının icra edilmesinde emeği geçen başta Yusuf Beyazıt Milletvekilimiz olmak üzere, Özlem Zengin Hanıma ve Mustafa Arslan Bey’e de teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Özellikle burada aldığımız desteklerin Tokat Merkez ayağından bahsetmek istiyorum. Zira Tokat Merkez dışında da ilçelerimiz için de bir takım destekler alındı. Ama bunları belki değerli vekillerimiz söylemek isterler diye düşünüyorum. Ama biz Tokat Belediyemiz olarak, Tokat Merkez olarak almış olduğumuz destekleri ben buradan ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

-Tokat’ta yapılan ve yapılacak çalışmalar Bakan Kurum’a slaytlarla anlatıldı

Başkan Eyüp Eroğlu yaptığı sunumun genel olarak Tokat’ın tarihiyle, Tokat’ın sokaklarıyla, Tokat’ın yeni açılması gereken bir takım meydanlarıyla alakalı olduğu dile getirdi. Başkan Eroğlu: “Behzat bölgesindeki yaptığımız ve bundan sonraki süreçte yapacağımız tarihi çalışmalardan, sokak sağlıklaştırmalarından, meydan çalışmalarından bahsettim. Yine aynı şekilde Sulusokak Bölgesinde yaptığımız ve bundan sonra yapacağımız, oradaki tarihi ortaya çıkarmaya yönelik çalışmalarımızdan bahsettim. Yine devam ediyor olan Kaledibi Kentsel Dönüşüm çalışmalarımızdan, bugüne kadar neler yapıldığından ve bundan sonraki süreci nasıl bir yol haritası ile devam ettireceğimizden bahsettim. Yine Gümenek Millet Bahçemizden bahsettim. Aynı şekilde çevreci bir belediye olmamız hasebiyle sıfır atıktan, sonraki sürçte de daha çevreci bir belediye olmamak için yapacağımız çalışmalardan bahsettim” ifadelerini kulandı.

 

-Sulusokak için 3 milyon lira hibe alındı

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun konuşması şöyle oldu: “Bütün bu bahsedilen projelerle alakalı ne gibi destekler aldığımızdan da bahsetmek gerek. Sulusokak Bölgesinde bizim yapacağımız çok önemli 2 çalışma daha var. Bunlardan birisi Yağıbasan Medresesi’nin Bilim Tarih Müzesi olmasına yönelik bir çalışma. İkincisi ise Takyeciler Camiinden itibaren Paşa Han’ın olduğu yere kadar ki alanın gerek bazı arsaların ya da binaların kamulaştırılması, gerek ise cephe düzenlemeleri gibi binalarda yapacağımız restorasyon çalışmalarından bahsettim. Sağ olsun Sayın Bakan bölgede yapacağımız çalışmalar için 3 milyon lira destek verdi.

 

-Toplamda elde edilen geri ödemesiz nakit para desteği 8 milyon Türk Lirası

Behzat Bölgemizde Yüksek Kahve önünde yapacağımız butik bir meydan ve orada yapacağımız kamulaştırma işlemi. Yine Behzat Caddemizden GOP Bulvarına kadar ki olan 130-140 metrelik o sokakta yapacağımız sokak sağlıklaştırması. Gerek binalardaki cephe giydirmeler, gerek ise taban ışık döşemeleri ve ışıklandırmaları ile ilgili de projelerimizden bahsettik. Yine saat Kulesi Meydanını orada düşündüğümüzü ifade ettim. Bunun yanında Beysokağı’nda yaptığımız ve başladığımız çalışmaların yarım kaldığını ve bunların da devam edeceğini söyledim. Bu bölgeye de 10 milyon liradan fazla bir kaynak ihtiyacı olduğunu söyledim. Sağ olsun Sayın Bakanımız bu bölgede yapacağımız çalışmalar için de 5 milyon lira bir kaynak aktarımı yapılacağını söyledi. Böylece toplamda 8 milyon liralık bir nakit desteğini almış olduk. Tabi bu destek geri ödemesiz olarak belediyemize bu çalışmalar için hibe edilmiş bir destek olacak. Herhangi bir şekilde geri ödemesi olan ya da bir kredi olarak kullandırılan bir meblağ değil.

 

-Kentsel dönüşüm için bedelsiz arsa tahsisleri yapılıyor

Diğer bir talebimiz ise Kaledibi ile alakalıydı. Burayla alakalı olarak Sayın Bakanımız Doğumevinin yerini, Kaledibi’nin kentsel dönüşümünde kullanılmak üzere bize vermişti. Orada nasıl bir çalışma yapacağımız, nasıl bir yol haritası ilerleyeceğimizi de anlattık. Bu bölgenin de Kaledibi kentsel dönüşümü için kullanılacağını söyledik ve kendisinden de bu konuda destek aldık. Hatta bu çalışmaya da bir an önce başlamamız gerektiğini de kendisi özellikle vurguladı. Akabinde ise yine Erenler Bölgesinde 62 dönümlük hazineye ait olan bir bölgeden bahsettim. Toplam 13 parselden oluşan 62 dönüm araziye sahip hazineye ait bir yer vardı. Bu bölgenin de kentsel dönüşümde kullanılması için bedelsiz olarak talepte bulunmuştuk. Sağ olsunlar o konuda da bizlere çok olumlu yaklaştılar. Bu araziler bugün parasal anlamda baktığımızda 10-15 milyon lira bir değere sahip. Bu bölgenin de yine bedelsiz olarak belediyemize devri uygun görüldü. Bir başka önemli olarak gördüğümüz yaptığımız çalışma da bu oldu.

 

-Başka müjdeleri de önümüzdeki süreçte verebiliriz

Diğer bir başka elde ettiğimiz projemiz ise Gümenek Millet Bahçesi. Yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştığımız bir projeydi. İhaleye çıkması bekliyordu. Yapılan projeyi de kendisi gördü, baktı. Ve hemen toplantıda bulunan TOKİ Başkan Yardımcımıza talimatlarını verdiler. En geç Nisan ayı içerisinde Gümenek Millet Bahçesinin de ihaleye çıkacağı müjdesini de verdiler. Bu da bir başka önemli çalışma oldu. Çevre ile alakalı, sıfır atıkla alakalı 750 bin liralık bir destek aldık. Yine birkaç konumuz daha var ama tam olarak neticelenmediği için bir şey söylemeyeceğim. Ama yine de 2 talebimiz daha olduğunun ve bunlardan birisinin müjdesini de belki önümüzdeki günlerde verebiliriz diyebilirim.”

Haber: Dursun Ekrem Er

YORUMLAR

  • 0 Yorum