TOKAT'TA ESNAFA NEFES ALDIRAN KOOPERATİF

Tokat’ta yaklaşık 820 üyesi bulunan S.S Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, kurulduğundan beri esnafa yaklaşık 80 Milyon Lira destek sağladı. Gazetemizi ziyaret eden Kooperatif Başkanı Sezai Demir, Halkbank'tan kredi alan esnafların kredi taksitlerinin 6 ay ertelenmesi ile ilgili bilgi verdi

TOKAT'TA ESNAFA NEFES ALDIRAN KOOPERATİF
04 Şubat 2021 - 21:24

Halkbank'tan kredi alan esnafların kredi taksitleri ertelendi. Erteleme kararı 6 aylık dönemi kapsıyor. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

S.S Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Sezai Demir beraberinde Müdür Orhan Ertürk ve Üye İlhan Akça ile birlikte Tokat Güneş Haber Gazetesi’ni ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Kemal Özdilek ve Yayın Danışmanı Mehmet Aktürk ile gerçekleşen sohbette, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 25 Ocak'ta partisinin il kongresinde açıkladığı, esnaf ve sanatkârın kredi borçlarının 6 ay ertelemesiyle ilgili gelişmeler konuşuldu.

Ziyarette konuşan S.S Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Sezai Demir, Pandemi sürecinde esnafımızı yalnız bırakmayalım. Onlar için yapılması gerekeni sağlıklı bir şekilde yapalım. Bir sonraki süreçte rahat etsinler diye bir mücadele içerisindeyiz. Aslında pandemi başladığından beri biz bu mücadeleyi şahsımız adına, kooperatifimi adına verdik. Dedik ki; Kredileri Hükümetimiz 1 yıl esnafa dokunmadan, geri kalanını 3 yıl vadeli olsun faiz oranı olmadan bir kolaylık sağlansın diye bunu dile getirdik. Bugün gelinen noktada bu öngörümüz haklı çıktı. Süreç hala devam ediyor. Malum kış ayı ve esnafın kısıtlamalarından dolayı, tedbirlerin nasıl alınması gerektiğini konuşuyoruz. Bu kredilerin yeniden ertelenmesini görüşmelerimizde 10. Ayda tekrar dile getirdik. Hükümetimiz bu çalışmayı değerlendirdi ve Ocak veya şubat ayında biz bu ertelemenin olacağını tahmin ediyorduk. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın da bir açıklaması oldu ve 6 ay ertelendi. Faiz oranları şöyle; Yılbaşında faiz oranlarında bir artış oldu onu yansıtmadılar. Kullanmış oldukları önceki faiz oranı üzerinden olacak” dedi.

Sezai Demir

ESNAF GRUPLARININ TALEPLERİNİ SAHADA ALIYORLAR

“Sonuçta biz de esnafız” diyen Kooperatif Başkanı Sezai Demir, birçok meslek grubunun çalışmalarını yakından takip ederek talepleri değerlendirdiklerini ve bu talepleri dile getirdiklerini söyledi. Bu konularda kararların Halk Bankası yönetim kadrosu ve Hükümet tarafından çıktığını ancak tüm teşkilatlar olarak taleplerle ilgili mücadeleyi verdiklerini belirten Demir, taleplerinin de bu güne kadar yüzde 80-90 oranında kabul gördüğünü söyledi. Kısa sürede bu pandemi sürecinden dünyanın kurtulmasını ve esnafın normale dönmesini temenni eden Sezai Demir, pandemi sürecinde gazetemizi de ziyaret ederek talepleri değerlendirmek ve bilgilendirme yapmak istediklerini söyledi.

820 ÜYESİ BULUNAN KOOPERATİF ÜYELERİN YÜZDE 80’İNE PANDEMİ KREDİSİ KULLANDIRDI

Tokat’ta ikinci bir esnaf kefaret kooperatifinin kurulmasının Tokat esnafına nefes aldırdığını söyleyen Gazetemiz Yayın Danışmanı Mehmet Aktürk ise böyle bir kuruluşa esnaflıktan gelen bir isimin başkanlık etmesinin de esnafa daha farklı nefes aldırdığını söyledi. Ve çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek ziyaretten ötürü teşekkür etti. Aktürk, başarılı çalışmalarından dolayı kooperatif başkanı ve yönetimini kutladı. Kooperatif Başkanı Sezai Demir, kurulduklarından beri Tokat Esnafına yaklaşık 80 milyon lira destek sağladıklarını bildirirken Tokat esnafının sıkıntılarını bir nebze olsun katkı sağlayabilme noktasında mutluluk duyduklarını ifade etti. Yapılandırma sürecinde üyelerin yüzde 80’ine yakın pandemi kredisi verdiklerini belirten Demir, halen ihtiyaç duyan esnafa pandemi kredisi kullandırdıklarını bildirdi. Kooperatifin yaklaşık 820 üyesi bulunuyor.

HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum