Tokat'ta 32 bin hayvan işletmesinde 1 milyon 196 bin 461 hayvan aşılandı

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, sorumluluğunda bulunan bin 283 yerleşim biriminde toplam 32 bin hayvancılık işletmesinde koruyucu hekimlik faaliyetleri kapsamında bugüne kadar 1 milyon 196 bin 461 hayvan aşılanmıştır” dedi

Tokat'ta 32 bin hayvan işletmesinde 1 milyon 196 bin 461 hayvan aşılandı
23 Şubat 2021 - 10:21

2021 yılı hayvan hastalıkları ile mücadele ve hayvanların tanımlanması tescili ve izlenmesi kapsamında aşılama ve kimliklendirme faaliyetlerine başlandı. Konu hakkında bilgi veren Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Ülkemizde ve tüm dünyada görülen ve halen şiddetli bir şekilde seyreden Covid-19 pandemisi de göstermiştir ki  insanların en önemli ihtiyacının; güvenilir, sağlıklı gıda ve sudur.  İnsanlarımızın güvenli gıdaya ulaşmalarını sağlamak için arkadaşlarımız gece gündüz, hafta içi hafta sonu  kar, kış, yağmur, çamur  demeden mesai kavramı gözetmeksizin yoğun bir çalışma içindedir” dedi.

 

BİN 283 YERLEŞİM YERİNDE AŞILAMA SÜRÜYOR

Güvenli Gıda temininin ancak sağlıklı hayvan ve bu hayvanlardan elde edilen sağlıklı hayvansal gıda ile mümkün olabileceğini söyleyen İl Müdürü Orhan Şahin, “Bunun içinde zoonoz hayvan hastalıkları (Brusella, Tüberküloz , Kuduz vb.) ve önemli hayvan hastalıklarından Şap Hastalığı ile mücadelemiz yoğun bir şekilde ve aralıksız devam etmektedir. İl Müdürlüğümüz tarafında 2020 yılında 1 milyon 196 bin 461 hayvana Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında koruyucu aşılama yapılmıştır. Bu kapsamda Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklardan başta Antraks, Kuduz, Brusella, gibi zoonozlar ve Büyükbaş Hayvancılıkta en önemli hastalıklardan olan Şap (FMD) başta  olmak üzere 11 hayvan hastalığına karşı koruyucu aşılama çalışması yürütülmektedir. İl ve İlçe Müdürlüklerimizin sorumluluğunda bulunan bin 283 yerleşim biriminde toplam 32 bin hayvancılık işletmesinde mesai mefhumu gözetmeksizin  titizlikle yürütülen koruyucu hekimlik faaliyetleri kapsamında bu güne kadar 1.196.461 hayvan aşılanmıştır. Amacımız İlimizde Hayvan Sağlığının korunması , çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin sağlanması ve böylece sürdürülebilir hayvancılık ve  temiz hayvansal gıda ile insan sağlığının korunmasını sağlamaktır. Bu amaçla İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli 110 Veteriner Hekim ve Yardımcı Sağlık Personeli mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

Haber: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum