Namazgah Geleneğini Şeyh-i Şirvani'de Yaşatacağız

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu "Selçukludan bugüne Namazgah Geleneği’ni yeniden gün yüzüne çıkartacağız" dedi.

Namazgah Geleneğini Şeyh-i Şirvani'de Yaşatacağız
31 Aralık 2020 - 23:20

Tokat'ın en büyük mezarlığı olan Şeyh-i Şirvani mezarlığında namazgah yapımı ile ilgili çalışmalar son noktaya geldi. Kısa sürede bitirilmesi düşünülen namazgah, sadece cenaze namazları için değil, türbeyi ziyarete gelenlerinde namaz kılabilmelerine imkan tanıyacak. Cenaze törenleri sırasında oluşacak yağmur ve hava şartlarına karşı tedbirlerinde alınacağı namazgahta her türlü altyapı da yerine getirilecek.

 

-Ecdattan miras kalan namazgahlar yok olmuştu

Özellikle pandemi döneminde, cenaze namazlarının mezarlıklarda kılınması ile bir ihtiyaç haline gelen namazgahla ilgili, Tokat belediyesinin girişimi, vatandaşlar tarafından da memnuniyetle karşılandı. Konuyla ilgili muhabirimize açıklamada bulunan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu şöyle konuştu: "Namazgah geleneği bizde Selçukluda ve Osmanlıda yaşayan bir gelenek. Tokat’ta da yakın zamanlarda var olan mezarlıklarımızdaki namazgahlar yol açma faaliyetleri sırasında yok olmuş ya da yıkılmış. Özellikle Erenler ve Şeyh-i Şirvani Mezarlıklarında son 25-30 yıl öncesinde büyüklerimiz bu namazgahları hatırlayacaktır.

 

-Pandemi döneminde bir ihtiyaç haline gelmişti

“Özellikle pandemi döneminde, cenazelerin, kabristanlarda kılınan cenaze namazları ile defnedilmesi, böyle bir ihtiyacı yeniden ortaya çıkardı. Yağmurda yaşta vatandaşlarımız cenazelerini kaldırırken, bizlerde bu duruma duyarsız kalamazdık. Bu nedenle ilk olarak Şeyh-i Şirvani Mezarlığında namazgah inşaatına başladık, en kısa sürede bitireceğiz. Mimari yapısına baktığınızda namazgahlar üzeri açık yapılardır. Ancak biz her türlü hava şartlarına karşı gerekli tedbirleri de alacağız. İnşallah cemaati yağmurdan yaştan kurtarmış olacağız.  Yapılan namazgahlar geleneğe bağlı olarak, Fatih Sultan Mehmed’in Kosova, Prizren ve Çanakkale'de günümüze ulaşan örneklerinden projelendirilip, yine geleneksel yapı malzemeleri ile inşa edilecek. Geleneksel ölçülerde yapılacak olan namazgahlar aynı zamanda musalla görevi de yapacak.”

Haber: Serdar Pazarlıoğlu

YORUMLAR

  • 0 Yorum