GENÇLER SORACAK, İŞVERENLER CEVAPLAYACAK

Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Tokat ili için ilk sayılabilecek bir çalışma daha gerçekleştiriyor. Dezavantajlı gruplar içinde yer alan 15 – 24 yaş arası gençler işverenlerin işe alım sürecinde merak ettikleri soruları İŞKUR’a soracak, Tokat İŞKUR İl Müdürlüğü gelen soruları işverenlerin insan kaynakları uzmanları ile paylaşacak, sorulara verilen cevaplar derlenerek gençlerle paylaşılacak.

GENÇLER SORACAK, İŞVERENLER CEVAPLAYACAK
15 Şubat 2021 - 22:32

Konu ile ilgili Tokat İŞKUR İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada ; “Hizmet verdiğimiz kişiler içerisinde en fazla önem verdiğimiz gruplardan birisi de, iş hayatına ilk defa atılacak, iş tecrübesi olmayan, işgücü piyasası ile ilk defa karşılaşacak 15-24 yaş arasındaki gençlerimizdir. Ailelerinin, şehrimizin ve ülkemizin teminatı olarak görülen gençlerimiz, ilerleyen dönemlerde bu topraklarda işçi, memur, çiftçi, idarecisi vb sıfatlarla ülkemizin daha da gelişmesi amacıyla katma değer üreteceklerdir. Bu minvalde gençlerimizin eğitim konusunda sığ düşünmemesini, yurt içi ve yurt dışı eğitim olanaklarını araştırmalarını, kendilerini mutlaka geliştirmelerini ve işgücü piyasası şartlarına göre kendilerini geliştirmeleri gerektiği düşüncesini önermekteyiz" ifadelerine yer verildi.

 

İŞ KULÜBÜ İLE MÜLAKATLARA HAZIRLANIYORLAR

İŞKUR olarak genç işsizlerin istihdamının artırılması amacıyla özel çaba gösterdikleri belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: "İŞKUR’un hizmetleri arasında yer alan işbaşı eğitim programı ile gençlerimizin teorik bilgisini pratiğe, mesleki eğitim kursu ile gençlerimizin meslek sahibi olmasına, iş ve meslek danışmanlığı hizmetimiz ile gençlerimizin bilinçlendirilmesine, İş Kulübü faaliyetlerimiz ile gençlerimizin mülakata hazırlanması için faaliyet göstermekteyiz. İş Kulübü faaliyetimiz yaklaşık 1.5 yıl önce ilimizde faaliyete geçen özel bir hizmet türümüzdür. İş Kulübü olarak lise veya üniversite okuyan öğrencilerimiz ile, ne eğitimde ne de istihdamda olan (NEET) gençlerimize yönelik olarak düzenlediğimiz ücretsiz eğitimlerde, gençlerimizin kendilerini yetiştirebilmeleri kapsamında 1 ile 3 gün arasında süren eğitimler düzenlemekte, işveren görüşmeleri, mülakat teknikleri, özgeçmiş hazırlama, telefonla görüşme vb. konularda bilgilendirmeler yapılmakta, kısacası gençlerimizi işgücü piyasasına hazırlamaktadır."

 

GENÇLERİN İŞVERENE YÖNELTECEĞİ SORULAR DERLENİP CEVAPLARI TOPLANACAK

Tokat İŞKUR bünyesinde faaliyet gösteren Tokat İli İnsan Kaynakları Platformu ve İş Kulübü ortak bir çalışma ile gençlerin işverenlere yönelteceği soruları öğrenecek, 50 ve üzerinde personel istihdam eden işverenlerin insan kaynakları uzmanları ile Kurum personelimizin iletişimi sonucu insan kaynakları uzmanlarının vereceği cevaplar firma unvanları ve cevap veren kişilerin bilgileri kullanılmadan kamuoyu ile paylaşılacak. Bu çalışmamız ile Tokat ilinde işe alınacak genç bireylerde aranılan özellikler gençlerimiz tarafından bilinebilecek,  firma temsilcileri tarafından verilecek cevaplar doğrultusunda gençlerimiz kendilerini yetiştirebilme fırsatı bulacaklardır. Yerelden özele yaklaşımı çerçevesinde Tokat ili işgücü piyasasından alınacak bu cevaplar aslında ülke genelindeki firmaların genç istihdamında dikkate aldığı hususların öğrenilebilmesi amacıyla da iyi bir kaynak teşkil edeceği düşünülmektedir.

HABER: Uğurcan USUK

YORUMLAR

  • 0 Yorum