Devrim niteliğinde deprem uygulaması

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara'da Afet Eğitim Yılı Bakanlıklar Arası İşbirliği Protokolü İmza Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Soylu, deprem aplikasyonunun bundan sonra alınacak akıllı telefonlara yüklenmiş olarak satılmasının planlandığını ifade etti. Soylu, deprem sırasında enkaz altında kalanların uygulama ile konum bildirme şansının da olacağını ifade etti. Soylu, afet eğitiminin önemnine dikkat çekti, 'Afet bilgisi eşittir hayat bilgisi' dedi.

Devrim niteliğinde deprem uygulaması
18 Şubat 2021 - 22:44

Soylu, deprem öncesi atılacak her adımın, yapılacak her yatırımın çok kıymetli olduğunu ise, 'Deprem öncesi 1 liralık yatırım deprem sonrası 7 liralık yatırımdan önemlidir' ifadeleri ile anlattı.

 

"YÜZDE 43 BİN ARTIŞ VAR"

Ülkemizde kaydedilen depremlerde yüzde 43 bin artış var. 7 ve üzerindeki depremler hepimiz için bir risk oluşturuyor. Hemen hemen tüm deprem uzmanları aynı noktada. Bunu öteleyemeyiz. Afet müdahale konusunda ciddi yol kat ettik. Eskiden kurumların entegrasyonu zayıftı, müdale gücümüz azdı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyanın sayılı kurumları arasına giren AFAD ile her yerdeki depreme müdahale edebiliyoruz. Dünyanın en büyük 2'nci afet izlemesine sahibiz. Tatbikatlar yapıyoruz, bine yakın toplantı yaptık. Türkiye genelinde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşümlerin bir kısmı tamamlandı, çalışmalar devam ediyor. Hiçbir tedbiri yeterli görmek mümkün değildir. Afet bilincini oluşturmak gerek. Afet bilincinin, doğru davranışın ne kadar önemli…”

YORUMLAR

  • 0 Yorum